Andas Svarāne - keramiķe

Previous
IMG_5180

Dzimusi 1969.gada 26.februārī Jēkabpilī. 1991.gadā beigusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas keramikas nodaļu specialitātē - keramikas meistars. 2002.gadā ieguvusi Latvijas Amatniecības Kameras keramiķa - meistara diplomu.

No 2000.gada Jēkabpils Mākslas skolas Zasas filiāles vadītāja, no 2003.gada mākslinieku savienības "Alla Prima" dalībniece un no 2008.gada Biedrības "Sēļu Pūrs" dibinātāja un vadītāja.

No 2000.gada piedalās mākslas projektos Latvijā un Eiropā. Savus darbus izstādījusi Latvijā, Lietuvā, Vācijā un Dānijā.

Personālizstāde "Slāņi" 2005.gadā Mencendorfa namā Rīgā.  

Veido keramikas traukus un dekorus interjeram, dārza keramiku. Pamatmateriāls - baltais māls, šamots.

Darbiem piemīt vienkāršība formā, lakonisms, ģeometrisks ornaments. Visbiežāk izmanto melnbalto krāsu gammu.

Kontakti: "Āres", Zasas pagasts, Jēkabpils novads, tālr. +371 26557249 e-pasts: anda@rume.lv 

Māls ir unikāls dabas materiāls - nogulumiezis. Mālu pamatviela ir kaolīns jeb baltie māli, kas bagātīgi piesātināts ar dažādiem mikroelementiem - kāliju, nātriju, dzelzi, alumīniju, varu, silīciju, magniju, fosforu un citiem. Minerālu piesātinājuma īpatsvars nosaka tādas māla īpašības, kā plastiskumu, krāsu, kušanas temperatūru u.c. Māls ir arī ekoloģiski tīrs dabas produkts, kas lieliski noder arī dziedniecības un kosmētiskajās procedūrās un tam piemīt antibakteriālas īpašības.

Termins keramika vēl nesenā pagātnē tika lietots attiecībā uz priekšmetiem, kas tika izgatavoti apdedzinot materiālus - mālus, ko iegūst no zemes un tādā izpratnē tas tiek lietots "Rūmes" radošajās darbnīcās. Jāatzīst, ka māla masa, no kuras tiek izgatavoti keramikas izstrādājumi "Rūmē", netiek rakta Zasā vai tās apkārtnē, bet gan tiek iepirkta no māla ražotājiem Latvijā - sarkanais māls un Lietuvā - baltais māls.

Keramikas priekšmetu izgatavošana ir salīdzinoši sarežģīts, darba un laika ietilpīgs process. Tas iedalāms trīs daļās:

1) māla sagatavošana, priekšmeta izveidošana un dekorēšana;

2) izgatavotā priekšmeta žāvēšana - izkaltēšana un biskvīta apdedzināšana;

3) glazēšana un gala apdedzināšana.

Atkarībā no laika apstākļiem - apkārtējās gaisa temperatūras un mitruma koncentrācijas gaisā, biskvīta apdedzināšanu var veikt vidēji 7 līdz 14 dienas pēc trauka  izgatavošanas. Biskvīta apdedzināšanas cikls ilgst 8 - 10 stundas 800 - 900 °C temperatūrā.

Cepļa atdzesēšana, apdedzināto priekšmetu sagatavošana glazēšanai un glazēšana ilgst 2 - 3 dienas.

Keramikas izstrādājumu gala apdedzināšana atkarībā no izmantotā māla un glazūru īpašībām norit 910 - 1100 °C temperatūrā un ilgst 10 - 12 stundas. Cepļa atvēršana un gatavo trauku izņemšana 12 - 18 stundas pēc gala apdedzināšanas pabeigšanas.

Neskatoties uz to, ka viss process no māla pikas līdz skaistam keramikas izstrādājumam vidēji ilgst vairāk par divām nedēļām, visi ievadkursa "Viena diena "Rūmē"" dalībnieki saņem savus izstrādājumus pēc to apdedzināšanas. Dalībnieku keramikas izstrādājumu tālākā apstrāde un apdedzināšana var tikt veikta bez pašu dalībnieku līdzdalības. Dalībniekiem jāierodas "Rūmē" uz cepļa atvēršanu, dienā, kas tiek savstarpēji saskaņota un noteikta.

Ievadkursa "Viena diena "Rūmē"" keramikas radošajā darbnīcā dalībnieki tiek iepazīstināti ar:

- Keramikas pamatiem;

- Veidošanu materiālā;

-Podniecības pamatiem - ievads virpošanas tehnikā (praktiskās nodarbības tiek piedāvātas dalībniekiem, kuriem ir priekšzināšanas virpošanā).